Početna strana > Hronika > Evropski parlament: Rezolucija o proširenju EU na Balkan, Tursku i Island
Hronika

Evropski parlament: Rezolucija o proširenju EU na Balkan, Tursku i Island

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 26. novembar 2009.

Evropski parlament usvojio je rezoluciju o Strategiji proširivanja Evropske unije u kojoj se Savetu ministara Unije preporučuje da primeni prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom. Rezolucija obuhvata zemlje zapadnog Balkana, Island i Tursku.

U delu o Srbiji, u Rezoluciji se "sa zadovoljstvom primećuje napredak koji je Srbija načinila, a posebno u jednostranoj primeni prelaznog sporazuma".

"Takva jednostrana implementacija, izvedena u uslovima finansijske krize, pokazuje posvećenost zemlje da nastavi na putu ka članstvu u Uniji" i stoga EP "poziva Savet da bez odlaganja odluči o ratifikaciji Prelaznog sporazuma".

Takođe se podvlači da puna saradnja s Haškim sudom predstavlja suštinski uslov za napredak zemalja regiona ka članstvu u Uniji, uz poziv državama zapadnog Balkana da reše međusobne sporove kako ti sukobi ne bi bili prepreke za uključivanje u EU.

Od Srbije se traži da nastavi saradnju sa Haškim tribunalom i pozdravlja se činjenica, koju je u izveštaju od 4. juna glavni tužilac Serž Bramerc istakao, da je učinjen dodatni napor u saradnji sa Tribunalom.

Poslanici Evropskog parlamenta pozdravili su potpisivanje protokola o saradnji srpskih vlasti i Euleksa, ali su pozvali da produbljivanje te saradnje, posebno na severu Kosova.

Kao korak u pozitivnom smeru, poslanici Evropskog parlamenta, ocenili su viznu liberalizaciju za zemlje Zapadnog Balkana.

Makedonija, Crna Gora i Srbija ispunile su neophodne uslove za viznu liberalizaciju, što će omogućiti njihovim građanima putovanja bez viza od 19. decembra.

Vlasti Bosne i Hercegovine i Albanije preduzele su aktivnosti kako bi ubrzali ispunjavanje uslova iz mape puta, ocenjuje se u rezoluciji i predviđa da bi, ukoliko se napori ubrzaju, građani ove dve zemlje bez viza mogli da putuju u zemlje EU od jula 2010. godine.

Poslanici su zatražili otvaranje dijaloga o viznoj liberalizaciji sa Kosovom, što je pre moguće, i pohvalili namere Evropske komisije da ojača saradnju sa Kosovom.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da će Srbija kandidaturu za članstvo u EU podneti onoga trenutka kada bude sigurna da će taj čin biti delotvoran, odnosno kada bude jasno da će ta aplikacija rezultirati brzim pozitivnim odgovorom EU.

"Hoćemo da ta odluka bude efektivna, odnosno da onda kada apliciramo za članstvo u EU, ta naša aplikacija ne stoji mesecima u fioci neke od evropskih komisija, već da institucije EU što pre pozitivno odgovore", izjavio je Tadić.

Građanima Srbije je, prema njegovim rečima, važno što brže članstvo u EU, a ne formalno ispunjavanje koraka ka članstva u EU.

"Naša međunarodna aktivnost podrzumeva plan i strategiju koji treba da daju rezultat. Uopšte me ne zanima kako to što činimo izgleda u javnosti, već kakav je rezultat onoga što činimo. Kada bi nas pre svega zanimalo kako to izgleda u javnosti, žurili bismo sa aplikacijom", rekao je Tadić.

(Mondo-RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner